Kultura i rodzina

Misja małżeństwa i rodziny

Misja małżeństwa i rodziny

Rozpoznaj i zbuduj misję swojej rodziny

Żyjemy w codzienności. Teraz obecnie w naszej codzienności dotyka nas epidemia.
W naszej codzienności dotykają nas problemy ze szkołą dzieci, problemy z pracą, problemy z codziennością po wyjściu z domu i wejściu w otaczający świat, w którym przetacza się medialna rewolucja obyczajowa. Czujemy się jak małe żuczki gnojarze, które codziennie pchają swoją małą kulkę, schowane w ściółce leśnej. A jednak, co zaskakujące, ten leśny skarabeusz podczas swojej wędrówki przez ścieżki leśne orientuje się przy pomocy gwiazd i ustawia swoją marszrutę według Drogi Mlecznej. Zanim wyruszy w drogę, rejestruje rozgwieżdżone niebo a następnie wyrusza, by dotrzeć do swojego celu. (sprawdź, P. Barszcz, Sekretny dziennik lasu, Eureka, Warszawa 2018, s. 22).

Proponujemy zatem takie dalekie spojrzenie w przyszłość waszego małżeństwa i waszej rodziny, aby pomimo przeszkód pchać waszą kulkę do wyznaczonego celu. Proponujemy co jakiś dłuższy czas, co kilka lat, wykorzystać znane narzędzie stosowane w biznesowym i organizacyjnym zarządzaniu strategicznym – zastanowić się, co jest istotą waszego małżeństwa, waszej rodziny, z angielska byśmy określili, co jest core’em waszego małżeństwa, waszej rodziny, czyli rozpoznali i zbudowali misję waszej rodziny i określili w niej plany i  zamierzenia strategiczne na długie lata a także określili, jak chcecie je realizować.

Dla przygotowujących się do małżeństwa będzie to refleksja nad misją waszego przyszłego  małżeństwa, waszej przyszłej rodziny, to znaczy patrzymy już z perspektywy małżeństwa i  założonej rodziny, czyli misję sformułujemy tak jak byśmy już założyli rodzinę. Jest to również pomocna metoda do wzajemnego poznania się narzeczonych.

Zachęcamy zatem do wspólnej refleksji małżonków, rodziców, do odpowiedzi na podane niżej pytania – zagadnienia, które mogą pomóc przy rozeznaniu i sformułowaniu misji waszej rodziny.

Oto propozycja definicji misji rodziny do wykorzystania.

Misja naszej rodziny

  1. czyli jakie jest posłannictwo naszej rodziny. Zostaliśmy posłani jako małżeństwo i jako rodzina przez Pana Boga. Do czego zostaliśmy posłani.  Jakie mamy ważne zadanie  do wypełnienia,
  2. czyli w co wierzymy i w co jesteśmy gotowi się zaangażować, jaka jest nasza tożsamość,
  3. czyli co jest istotą, zasadniczą ideą naszej rodziny,
  4. czyli jakie mamy dalekosiężne plany,
  5. czyli jakie obyczaje i standardy obowiązują w naszej rodzinie,
  6. czyli jak zamierzamy realizować pierwszy cel małżeństwa (wg encykliki Humanae Vitae), to jest wzajemne oddanie się małżonków sobie, im tylko właściwe i wyłączne, dążąc do takiej wspólnoty, aby doskonalić się w niej wzajemnie, – cel budowa wspólnoty miłości, w tym również w obszarze seksualności małżeńskiej i intymnego współżycia małżeńskiego oraz wspólnego rozwoju,
  7. czyli jakie mamy plany w zakresie drugiego celu małżeństwa (wg encykliki Humanae Vitae), czyli współpracy z Bogiem w wydawaniu na świat i wychowywaniu nowych ludzi, – cel rodzicielstwo,
  8. czyli jak zamierzamy korzystać z tego, że nasze małżeństwo jest sakramentem, znakiem łaski, ponieważ wyraża związek Chrystusa z Kościołem.

Misję rodziny formułujemy poprzez wspólną rozmowę, dyskusję i modlitwę. Powracamy do niej, kiedy podejmujemy ważne decyzje i kiedy pojawiają się kłopoty.

Kiedy Marcus Byrne z Wits University w Johannesburgu odkrył niezwykły zmysł leśnych skarabeuszy, odniesiono się do jego badań niezbyt poważnie, do czasu kiedy kolejne badania potwierdziły zdolności żuczków. Dlatego zachęcamy – nie poprzestawaj na codzienności i drobnym uśmiechu po przeczytaniu tego tekstu, spójrz daleko, rozpoznaj i zbuduj misję swojej rodziny.

© Anna i Piotr Gryza